Komputer przemysłowy a tradycyjny pecet


Komputer przemysłowy a tradycyjny pecet

W zależności od typu i profilu prowadzonej działalności zmieniają się wymagania dotyczące sprzętu wspomagającego procesy produkcyjne. Wbrew powszechnej opinii komputer biurowy nie zawsze nadaje się do użytkowania w przemyśle. W tym artykule opiszemy zalety korzystania z dedykowanych rozwiązań.

Różnice pomiędzy komputerem przemysłowym a biurowym

Industrial PC określany powszechnie skrótem IPC jest dedykowaną jednostką o zwartej budowie dostosowanej do specyficznych warunków pracy. Komputer przemysłowy w odróżnieniu od zwykłego peceta nie posiada aktywnego systemu chłodzenia, co znacznie ułatwia serwisowanie urządzenia. Specjalna aluminiowa obudowa stanowiąca zarazem radiator wykonywana jest najczęściej w procesie odlewania z przygotowanej wcześniej formy. Takie rozwiązanie zapewnia większą odporność na uderzenia, chroniąc także podzespoły elektroniczne przed uszkodzeniem. Pasywny system chłodzenia sprawdza się doskonale w przypadku zwiększonego zapylenia pyłem oraz kurzem. Tradycyjny komputer biurowy nie poradzi sobie w takich warunkach. Elementy aktywne takie, jak wentylatory prędzej czy później mogą ulec awarii na skutek zatarcia. Bardzo często zdarza się, że na hali produkcyjnej obrabiane są materiały szkodliwe dla człowieka, takie jak włókna szklane czy laminaty epoksydowe, które wnikając w najmniejsze otwory obudowy komputera zwiększają znacznie ryzyko uszkodzenia podzespołów. Do pozostałych czynników zagrażających urządzeniom elektronicznym zaliczyć należy niską lub wysoką temperaturę pracy, wilgotność oraz drgania generowane przez sąsiadujące maszyny.

Ochrona procesu produkcyjnego

Nieplanowane przestoje w firmach produkcyjnych mogą być spowodowane kilkoma przesłankami. O ile na przerwy w dostawach komponentów lub energii elektrycznej nie zawsze możemy mieć wpływ, o tyle wybór urządzeń sterujących zależy już wyłącznie od nas. W przypadku komputera biurowego awaria urządzenia nie niesie za sobą większych konsekwencji (zakładając oczywiście, że kopie zapasowe istotnych danych są regularnie wykonywane). Dla przedsiębiorstwa produkcyjnego chociażby krótki przestój oznacza wymierne straty finansowe. Taka sytuacja powoduje nie tylko zatrzymanie całej produkcji, ale również skutkuje karami wynikającymi z niedotrzymania terminów umownych. Sprawdzony komputer przemysłowy i3 powinien zatem posiadać podzespoły renomowanych producentów i charakteryzować się długim cyklem dostępności na rynku. Nie bez znaczenia jest również wsparcie producenta podczas instalacji oprogramowania czy przebieg procesu serwisowania urządzenia.

Dodatkowe funkcjonalności

Ciągły rozwój technologii sprawia, że dostępne obecnie komputery przemysłowe oferują nowe możliwości. Jedną z takich funkcjonalności jest technologia Intel Active Management Technology, nazywana popularnie Intel vPRO. Instrukcje dostępne w procesorach z rodziny minimum Intel Core i5 oraz chipsetach m.in. Intel Q170 oraz Z370 umożliwiają zdalny start / stop komputera z ominięciem systemu operacyjnego (przydatne w sytuacji braku fizycznego dostępu) bez potrzeby udawania się do miejsca docelowego. Dochodzi dodatkowo opcja zdalnej aktualizacji BIOS'u czy montażu obrazu systemu z pliku ISO i jego instalacja na odległość. Tradycyjne komputery biurowe nie posiadają wymienionych funkcjonalności. Wszelkie problemy z podzespołami mogą być również zdiagnozowane przez administratora systemu - istnieje bowiem funkcja zdalnej kontroli temperatury CPU, mostka północnego oraz południowego, a także parametrów dysku twardego (system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku - S.M.A.R.T.).

Główne gałęzie zastosowania

Jak już wspomniano w niniejszym artykułu komputer przemysłowy jest szeroko wykorzystywany w procesach produkcyjnych. Coraz częściej instalowany jest także w pojazdach wojskowych wspomagając pracę podstawowych urządzeń. W ostatnich dwóch latach ogromną popularność zyskał także komputer Rack fanless w rozmiarze 1U, który dzięki pasywnemu chłodzeniu i możliwości rozbudowy o karty rozszerzeń PCI-Express jest często stosowany w zakładach energetycznych i elektrowniach. Ma to istotne znaczenie wszędzie tam, gdzie liczy się bezgłośna praca oraz niewielki rozmiar urządzenia zajmowanego w szafie Rack 19".